67244981_104901397519112_571721633849409536_n

پیام رهبری ثبات و همگرایی برای مردم افغانستان در پیوند به مبارزات انتخاباتی و برگزاری انتخابات

September 25, 2019

خوشحالیم که مبارزات انتخاباتی در فضای امن و بدون اتفاق کلانی به پایان رسید. مردم افغانستان با حضور در مبارزات انتخاباتی نشان دادند که به انتخابات و دموکراسی باورمند هستند و انتخابات را تنها راه انتقال سیاسی می‌دانند.
علی‌الرغم تهدیدهای امنیتی، مردم با تجمعات بزرگ ده‌ها هزار نفری در شمال، جنوب، شرق و غرب کشور، پیام ایستادگی و تغییر را به مردم افغانستان و جامعه جهانی رسانیدند.
امیدواریم نیروهای امنیتی در همکاری با مردم بتوانند امنیت روز انتخابات را تأمین کرده و رأی دهندگان بتوانند در فضای امن و به دور از ترس و نگرانی به پای صندوق‌های رأی‌دهی حاضر شوند.
سرنوشت افغانستان به انتخابات سراسری، شفاف، عادلانه و قابل‌قبول ریاست‌جمهوری بستگی دارد. هرنوع دست‌برد به آرای مردم و دموکراسی، بحران‌تمام‌عیار سیاسی و اجتماعی را به دنبال دارد. اعضای کمیسیون‌های محترم انتخابات مدیریت پروسه را به دست گیرند، از مداخلات جلوگیری کنند و در کارهای خود اصل بی‌طرفی، امانت‌داری و شایستگی را مدنظر قرار دهند. این‌بار برخلاف 2014، تقلب و مهندسی انتخابات، به‌بحران غیرقابل مهار، بی‌ثباتی گسترده و هرج و مرج سیاسی – اجتماعی و در نهایت فروپاشی نظام و جنگ داخلی خواهد انجامید. متولیان امور نباید این فرصت را فراهم کنند که وضعیت از کنترل خارج گردد.
از مسوولان محلی به ویژه والی‌ها، ولسوال‌ها و فرماندهان امنیه می‌خواهیم که از مداخله و دست‌درازی در روند انتخابات جلوگیری کنند و اجازه بدهند مردم به گونۀ آزاد رأی شان را استعمال نمایند.
توقع ما این است که مردم با مشارکت وسیع و گسترده در روز انتخابات، جلو تقلب و مهندسی آرا و همچنان راه یابی فریبکاران، دروغ‌گویان و چهره‌های مکار را به ارگ ریاست جمهوری بگیرند.
از احزاب سیاسی، از شخصیت‌ها و نهادهای مدنیی که ثبات و همگرایی را تشکیل می‌دهند و از تکت حمایت می‌کنند تشکر می‌کنیم.
باصدها شخصیت‌، گروه‌، نهاد جامعه مدنی، نهاد مدافع حقوق زن و… در کابل و دیگر نقاط کشور ملاقات کردیم. آنان به صورت گروهی یا به صورت فردی حمایت خود را از ثبات و همگرایی اعلان کردند. از حضور و حمایت آنان تقدیر و سپاس‌گزاری می‌کنیم.
شورای سراسری کوچی‌های، قوم احمدزی، علمای افغانستان، زنان افغانستان، جوانان و… با برگزاری نشست‌های بزرگ در خیمه لویه جرگه حمایت خود را از ثبات و همگرایی اعلان کردند.
در جریان مبارزات انتخاباتی موفق شدیم به تعدادی از ولایت‌های کشور سفرکنیم؛ به جوزجان، فاریاب، ننگرهار، بدخشان، تخار، هرات، قندهار و بامیان رفتیم. به ولایت‌های دیگر به رغم علاقمندی قلبی و آمادگی‌های شما متاسفانه به دلیل ضیقی وقت رفته نتوانستیم. از این بابت از شما پوزش می‌طلبیم و از استقبال گرم‌تان در ولایت‌های فوق قدردانی و تشکر می‌کنیم.
رهبران ثبات و همگرایی و دیگر بزرگان این جریان به ولایت‌های دیگر سفر کردند. ستر جنرال عبدالرشید دوستم، صلاح‌الدین ربانی، محمدکریم خلیلی، استاد محمدمحقق، انورالحق احدی، عنایت‌الله بابر فرهمند، اسدالله سعادتی و … به ولایت‌ها و مناطق مختلف کشور سفر کردند و از نزدیک به خواست‌های شما گوش کردند.
-در آخرین لحظات وقت قانونی مبارزات انتخاباتی قرارداریم. بعد از این زمان سکوت آغاز می‌گردد. اجازه بدهید از حمایت‌تان و از مبارزات انتخاباتی‌تان در حمایت از ثبات و همگرایی قلبا سپاس‌گزاری کنم.
از جامعه بین‌المللی و متحدان افغانستان در امر آمادگی برای انتخابات ریاست جمهوری نیز تشکر و قدردانی می‌کنیم.
از قوای مسلح کشور که در تأمین امنیت انتخابات نقش فعال ایفا کردند تشکر و سپاس‌گزاری می‌کنیم.
از کارمندان کمیسیون‌های انتخابات برای برگزاری انتخابات سالم و شفاف تشکر می‌کنیم. امیدواریم مسوولین انتخابات وظایف خود را مسوولانه و با افتخار انجام بدهند. از گذشته باید درس بگیریم و اجازه ندهیم باردیگر انتخابات به بحران برود.
از رسانه‌ها کشور و خبرنگاران محترم برای پوشش رسانه‌یی مبارزات انتخاباتی و نهادینه شدن فرهنگ مردم‌سالاری تشکر می‌کنیم.
از نهادهای جامعه‌ی مدنی و نهادهای ناظر بر انتخابات و از تلاش‌ها و زحمات آنان برای آگاهی دهی و حراست از برگزاری انتخابات شفاف و سالم قدردانی می‌نماییم.
به کارمندان حکومت، به مقامات عالی رتبه دولتی و به مردم افغانستان اطمینان می‌دهیم که حکومت ثبات و همگرایی حکومت کینه، تبعیض و تصفیه نیست و این حکومت به عنوان حلقه‌ی وصل و اتحاد و همگرایی حکومت تمام مردم افغانستان می‌باشد و برای همه در این حکومت با عزت و سربلندی جای وجود دارد.
از شما، از شما زنان و مردان این سرزمین، از شما دختران و جوانان کشورم می‌خواهیم ۶ میزان را فراموش نکنید. در روز انتخابات به پای صندوق‌های رأی بروید و به ثبات و همگرایی رأی بدهید.
به شما اطمینان می‌دهیم که از رأی شما و از حق شما با قاطعیت حمایت و دفاع می‌کنیم و به تکرار حادثه و فاجعه دیگر اجازه نمی‌دهیم.
رأی شما، تنها رأی پاک شما، آینده این کشور را رقم می‌زند. به پیش به سوی استقرار صلح و ثبات و سربلندی افغانستان.

دکتور عبدالله عبدالله
رهبر دسته‌ی انتخاباتی ثبات و همگرایی