اعلامیۀ دستۀ انتخاباتی ثبات و همگرایی

September 24, 2019

 

کابل؛ ۲ میزان ۱۳۹۸ خورشیدی

اساسی‌ترین وظیفۀ کمیسیون‌های انتخاباتی، برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه است. به منظور جلوگیری از تقلب و تامین شفافیت انتخابات، به‌رغم کارشکنی‌ها و دسیسه‌های فراوان، روش‌ها و میکانیزم‌های مختلفی به اثر تلاش و دادخواهی جریان‌ها، احزاب سیاسی و نهادهای جامعۀ مدنی، در چند سال گذشته، آزموده شده است.

بایومتریک سازی روند انتخابات از ثبت نام تا روز رای دهی و شمارش آرا، الزامی شدن درج عکس رای‌دهنده (اعم از زن و مرد) در دستگاه الکترونیک ثبت اطلاعات، یکی از مهم‌ترین گام‌ها در روند اصلاحات انتخاباتی در چهار سال گذشته است.

تیم انتخاباتی ثبات و همگرایی به کمیسیون‌های انتخاباتی و شرکای داخلی و بین‌المللی انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۸ در افغانستان ابلاغ می‌کند که این تیم در برابر هر نوع اقدامی که مجراهای تقلب و کاربرد روش‌های ناشفاف را باز نماید، می‌ایستد و اجازۀ جعل، تزویر و تقلب در روندهای تخنیکی و عملیاتی انتخابات را نمی‌دهد.

کمیسیون مستقل انتخابات بر مبنای قانون اساسی و قانون انتخابات همان‌گونه که قبلأ توافق شده، مکلف است تا تمامی ابزارها و شیوه‌ها و امکانات موجود را به‌منظور تامین شفافیت و تضمین عادلانه بودن روند انتخابات و قابل پذیرش بودن نتیجه‌ برای نامزدان و مدعیان رقابت ۱۳۹۸ در زمان اندکی که تا روز انتخابات باقی مانده، به کار ببندد.

تیم ثبات و همگرایی با درس گرفتن از تجربه های گذشته، بی‌طرفی نهادهای برگزار کنندۀ انتخابات را مهم ترین عنصر برگشت اعتماد مردم به روند و نتیجۀ انتخابات می‌داند و از مسوولان کمیسیون‌های انتخاباتی می‌خواهد تا از هرگونه اقدامی که ناقض بی‌طرفی و زمینه‌سازی برای مهندسی نتیجۀ انتخابات به نفع نامزد یا نامزدان مشخصی تلقی شود، خودداری کنند.
تیم ثبات و همگرایی با تاکید بر این‌که کمیسیون مستقل انتخابات زیر فشار هیچ طرفی نباید تصامیم قبلی‌اش را در ایام باقی مانده تغییر دهد و باعث به هم خوردن پروسه و زمینه‌سازی تقلب گردد، از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و دسته‌های انتخاباتی و تبیلغاتی آنان نیز توقع دارد تا قاعده‌های اخلاقی و دموکراتیک بازی انتخابات را رعایت نموده، دستیابی به قدرت سیاسی را تنها و تنها از مجرای کسب اکثریت آرای پاک شهروندان کشور جستجو نمایند.

ستاد مرکزی ثبات و همگرایی